16.12.2012

Wojna oczami dziecka


Tytuł: „Imperium słońca
Autor: James Graham Ballard
Wydawnictwo: Książnica
Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Recenzent: Kuba





Autorem powieści pod tytułem „Imperium słońca” jest J. G. Ballard, Anglik, który urodził się w 1930 roku w Szanghaju. Mieszkał tam do ataku na Pearl Harbor. W czasie wojny przebywał w japońskim obozie jenieckim. Po powrocie do ojczyzny studiował na uniwersytecie w Cambridge. Książka pt. „Imperium słońca” nawiązuje do jego przeżyć z okresu II wojny światowej. Opowiada o losach jedenastoletniego Jima Grahama, który nagle trafia do obozu dla internowanych. Od tej chwili zdany jest tylko na siebie.

Akcja rozpoczyna się w Szanghaju w roku 1941. Trwa wojna japońsko-chińska. Początkowo dla Jima, mieszkańca Dzielnicy Międzynarodowej, skutki wojny są niemal nieodczuwalne. Razem z rodzicami wiedzie spokojne życie. Jednak jego beztroskie dzieciństwo zostaje nagle przerwane z powodu ataku na port Pearl Harbor. Chłopiec zostaje oddzielony od rodziców i wkrótce trafia do obozu jenieckiego Lunghua. Szybko się przekonuje, że aby przetrwać będzie musiał porzucić dawne przyzwyczajenia i zapomnieć o zasadach moralnych.

Jim przez cały czas myśli o rodzicach. Zastanawia się, czy jeszcze żyją i czy kiedyś się z nimi zobaczy. Na szczęście w obozie znajduje grupkę osób, do których się przywiązuje. Zastępują mu rodzinę. Poza tym pasją Jima staje się lotnictwo japońskie, interesuje się najróżniejszymi rodzajami samolotów.

Chłopak każdego dnia obserwuje samoloty bombardujące pobliskie miejscowości. Widzi niewinne ofiary, katastrofy lotnicze, ogromne zniszczenia. To na zawsze zmienia jego sposób myślenia, wpływa na kształtującą się wciąż osobowość. Jim uczy się, jak żyć w obozie. Z czasem przyzwyczaja się nawet do codziennych nalotów, nieludzkich warunków panujących w strefie przeznaczonej dla jeńców i internowanych, a nawet do częstych egzekucji.

„Imperium słońca” jest poruszającą książką. Portretuje niewinne i zagubione dziecko, które pod wpływem doświadczeń wojennych traci dzieciństwo. Polecam ją wszystkim tym, którzy lubią historie oparte na faktach, ale przede wszystkim młodzieży i dorosłym.

Copyright © 2012 Kuba
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz