24.09.2012

Między Scyllą a Charybdą


Tytuł:Koniec Gry
Autor: Anna Onichimowska 
Wydawca: Znak 
Recenzent:  Maligna
Gatunek: Obyczajowe

„Koniec gry” autorstwa Anny Onichimowskiej to powieść obyczajowa osadzona w polskich realiach, traktująca o nietrywialnych problemach, jakimi są orientacja seksualna i coming out, idealnie obrazująca stosunek Polaków do ludzi o odmiennych upodobaniach. Akcja rozpoczyna się stypą pogrzebową. Umiera młodszy brat i jednocześnie wróg głównego bohatera. Rodzina nie jest jednak przychylnie nastawiona do starszego syna…
Tematem książki jest homoseksualizm i mocno związana z nim homofobia. Głównym bohaterem powieści jest Aleksander, uczeń liceum dojrzewający do określenia swojej seksualności. Przyszło mu się urodzić w tradycyjnej, pięcioosobowej polskiej rodzinie, której członkom zdarza się mocno trzymać stereotypów i nie akceptować mniejszości narodowych i seksualnych.

Aleksander powoli odkrywa, że bardziej niż kobiety, interesują go mężczyźni. Chłopak wiąże się z Renią, mądrą i dumną dziewczyną, która wykazuje silną potrzebę samorealizacji. Podczas trwania ich związku Alek ulega wielu pokusom i zdradza partnerkę z przedstawicielami swojej płci. Nie omijają go oczywiście kłopoty: homofobiczny brat bliźniak, despotyczny i nietolerancyjny ojciec oraz wewnętrzne rozdarcie. Ważnym motywem powieści Anny Onichimowskiej jest także coming out, czyli ujawnienie otoczeniu swojej orientacji seksualnej. Alek zdobywa się na to pod presją urażonej Reni, która w pewnym momencie demaskuje go i zmusza do wyznania tajemnicy na Facebooku. Po tym zdarzeniu chłopak spotyka się z dyskryminacją nie tylko rówieśników, ale i rodziny.
Temat „Końca gry” został zrealizowany celująco. Książka pokazuje negatywne i pozytywne aspekty nie tyle bycia odmiennym, co przyznania się do tego. Bohater zostaje porzucony przez bliskich i dotychczasowych kumpli, by potem odnaleźć nowych, o wiele bardziej wartościowych i podobnych do niego przyjaciół. Dialogi bywają dobitne. Relacje z otoczeniem są bardzo dobrze scharakteryzowane. Na początku Alek jest traktowany jak zwykły chłopak z liceum, natomiast po ujawnieniu się na Facebooku własna rodzina wyrzuca go z domu. Bohater otrzymuje jednak pomoc. Wszystkie wydarzenia w książce świadczą o tym, jak wielkim problemem w Polsce jest brak tolerancji i jak różnią się od siebie ludzie.
Przez książkę przewija się mnóstwo postaci. Największe wrażenie wywarł na mnie Maciej Wądołowski, znany reżyser, u którego pracował dorywczo główny bohater. Jego odrobinę sarkastyczny język i skłonności do wpadania w ogromny i szczery zachwyt są ze sobą idealnie zgrane. Wądołowski prowadzi z Aleksandrem inteligentne rozmowy, został przedstawiony jako wyniosły realista, a w przepełnionej patosem scenie z drag queen w roli głównej ukazana jest jego niesamowita fascynacja chłopcem. Drugie miejsce w hierarchii najciekawszych postaci zajmuje Ludwik, stary polski kamerdyner angielskiej rodziny szlacheckiej, u której Alek również zarabia, pełniąc funkcję jego pomocnika. Po czasie spędzonym w Wielkiej Brytanii Ludwik staje się dla bohatera powieści bliską osobą i doświadczonym mentorem. Jest powściągliwy i poważny, ale gdy mówi o polskim pieczywie, ujawnia się jego prawdziwa wrażliwość.
Książkę „Koniec Gry” Anny Onichimowskiej warto przeczytać ze względu na wartości intelektualne i moralne. Powieść pokazuje życie „odmieńców” oraz związane z ich upodobaniami konsekwencje.

Copyright © 2012 Maligna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz