11.12.2012

Bo Polacy nie gęsi...


Tytuł: „Od opisu do eseju”
Autor: Janina Przygoda
Wydawnictwo: ELAN
Recenzenci: Febris, Wiedźmin


Książka pt. „Od opisu do eseju” jest poradnikiem skierowanym do przeciętnego odbiorcy, choćby do uczniów gimnazjów i liceów. Podano tu wskazówki, jak napisać dobre wypracowanie o określonej formie. Na około 150 stronach przedstawiono zasady budowania artykułów, charakterystyk, rozprawek, sprawozdań, recenzji itd.
Każdy rozdział został zbudowany według stałego schematu. Najpierw umieszczono definicję omawianej wypowiedzi. Następnie forma ta jest dokładnie charakteryzowana. Autorka omawia jej kompozycję, język itp. Kolejną ważną częścią jest przykład gotowego tekstu; pod nim znajdują się propozycje ćwiczeń i porady dla piszących. Widać zatem, że „Od opisu do eseju” ma prostą, przejrzystą formę, co zachęca do tego, żeby z poradnika skorzystać.
Ilustracją dla kolejnych rozdziałów są schematy i wykresy, np. jeden z rysunków omawia kompozycję III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Dodatkowo uwagę zwraca czcionka; zastosowano tu kursywę, pogrubienia, podkreślenia, co uwypukla uporządkowanie, konkretność i zwięzłość poradnika.
Sposób edycji książki jest nietypowy dla tego typu pozycji. „Od opisu do eseju” wytrzyma próbę czasu, gdyż ma sztywną lakierowaną okładkę wzmocnioną wyklejką. Kartki zszyto, dzięki czemu każdy egzemplarz można wielokrotnie wertować.
Naszym zdaniem książka Janiny Przygody powinna się znaleźć w księgozbiorze każdej szkolnej biblioteki. Jest to przykład pozycji użytecznej i pięknie wydanej. Zachęcamy, by do niej sięgnąć, bo naprawdę warto.

Copyright © 2012 Febris & Wiedźmin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz