16.12.2012

W poszukiwaniu wolności


Tytuł: „Cierpienia młodego Wertera
Autor: Johann Wolfgang Goethe
Wydawnictwo: GREG
Rok wydania: 2012
Recenzent: Febris






Książka pod tytułem „Cierpienia młodego Wertera” jest lekturą szkolną, która zapowiada literaturę romantyzmu. Na niej będą się wzorować pisarze pierwszej połowy XIX wieku. Jednakże współczesna młodzież za nią nie przepada, bo wydaje się być opowieścią niezrozumiałą ze względu na formę i język. Tą recenzją chcę udowodnić, że mimo wszystko jest fajna i lekka do czytania.

„Cierpienia młodego Wertera” są powieścią epistolarną (napisaną w formie listów). Skupiają się na prezentacji uczuć i przeżyć głównego bohatera. Książka opowiada o nieszczęśliwej miłości Wertera do Lotty. O samotności człowieka, który nie zgadza się na narzucane przez środowisko konwenanse. Mówi wreszcie o niepoprawnym marzycielu, nadwrażliwcu, skupionym na sobie egotyku. Werter – jak każdy młody człowiek – marzy o wolności i niezależności, lecz nie potrafi ich sobie wywalczyć. Miota się między pragnieniami i ograniczeniami. Ostatecznie decyduje się popełnić samobójstwo, które reżyseruje tak, jakby to był spektakl teatralny. Dba więc o scenerię, rekwizyty, kostiumy…

Posiadam najnowsze wydanie powieści, które zawiera krótkie i szczegółowe streszczenie. Jest ono bardzo pomocne; pomaga utrwalić i lepiej zapamiętać przeczytany tekst. Każda strona opatrzona została wyczerpującymi przypisami i objaśnieniami. Jest także innego rodzaju ułatwienie: indeksy komentarzy do tekstu, aby uczeń nie rozpraszał się zaznaczaniem ważnych dat, miejsc akcji, cech charakteru bohaterów, tylko skupił na treści. To wydanie wzbogacono też o plan wydarzeń, biografię autora, omówienie problematyki utworu, co bardzo jest użyteczne podczas omawiania lektury.

Jestem pewna, że da się bez trudu przebrnąć przez tę opowieść. Wystarczy tylko dostrzec w Werterze cechy, które są bliskie współczesnemu czytelnikowi. Zachęcam.

Copyright © 2012 Febris

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz