2.02.2014

O trudach dojrzewania


http://www.greg.pl/imgs/covers/380/Przedwiosnie_lpr.jpgTytuł: „Przedwiośnie”
Autor: Stefan Żeromski
Wydawnictwo: Greg
Liczba stron: 270
Recenzentka: Żaneta





„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to powieść, która nawiązuje do sytuacji społeczno-politycznej Polski dwudziestolecia międzywojennego. Autor był wielkim patriotą i interesowały go losy ojczyzny, dlatego w książce poruszył kwestię odradzania się państwa polskiego.

Głównym bohaterem jest Cezary Baryka. Dzieciństwo chłopca można nazwać sielanką – spędził je w Baku. Jego rodzice obdarowywali go kosztownymi prezentami, dbali o jego wykształcenie i całą swoją uwagę skupiali na nim, ofiarowując mu bezinteresownie rodzicielską miłość. Ojciec Czarka był urzędnikiem, wcielonym do armii rosyjskiej, gdy w państwie wybuchła rewolucja. Życie bohatera w tym momencie się zmieniło. Wpływ otoczenia sprawił, że nastolatek zaniedbał relacje z matką na rzecz zainteresowania komunizmem.
Młodzieniec na różnych etapach swego życia zmagał się z problemami natury emocjonalnej. Jednym z najważniejszych przeżyć, kształtujących charakter Cezarego, jest śmierć rodziców, którzy zmarli tragicznie i zdecydowanie przedwcześnie pozostawili go samemu sobie, w obcym dla niego kraju, jakim była Polska. Po wojnie polsko-rosyjskiej Cezary wplątuje się w różne romanse, przeżywa rozterki miłosne, lecz prawdziwym uczuciem obdarza tylko Laurę. Z upływem czasu dojrzewa. Ale czy staje się stanowczym, pewnym siebie mężczyzną, który wie, czego tak naprawdę pragnie?
Zachęcam do przeczytania książki, dzięki której można wzbogacić swoją wiedzę na temat życia ludzi podczas rewolucji w Baku oraz w czasie I wojny światowej i kilka lat później. Lektura opisuje wzruszające i komiczne wydarzenia, akcja jest ciekawa i trzyma czytelnika w napięciu, mimo licznych opisów przeżyć wewnętrznych bohatera.
Podsumowując: powieść zmusza do refleksji, zwraca uwagę na zalety i wady ustrojów politycznych, opowiada też o marzeniach młodego człowieka, o miłości i dążeniu do stworzenia lepszego świata. Dlatego uważam, że jest ona warta przeczytania.
 Copyright © 2013 Żaneta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz